czyli Marina Vitovtova o sztuce życia

Jak wrócić do działania po przerwie lub jak pokochać poniedziałki?

Elastyczny plan dla mam - cz.2

Kończysz długi weekend i już czujesz stresik przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy? Wiesz, że w poniedziałek wiele rzeczy spada Ci na głowę, a Twoja produktywność nie jest na najwyższym poziomie? Najchętniej byś jeszcze trochę przedłużyła sobie weekend, a nie siedziała przed komputerem? A jeżeli powiem, że możesz pokochać poniedziałki?


6 prostych kroków, aby cieszyć się pierwszym dniem powrotu do pracy po przerwie (weekendzie, urlopie).

1. Zacznij dobrze dzień.
Choć może to być nie proste po weekendzie, a w szczególności po długim lub urlopie, ale postaraj się wstać trochę wcześniej i zacznij dzień na spokojnie, bez biegu i pośpiechu. Celebruj ten poranek. Zrób to, co lubisz robić rano: włącz ulubioną muzykę lub w ciszę usiądź na chwilę i pomyśl sobie o życiu albo wypij szklankę wody i popatrz przez okno. Twoje myśli już mogą pędzić galopem do tego, co masz dziś do zrobienia, co ubierzesz, co zrobisz na śniadanie i tak dalej, ale przez chwilę zostań w miejscu i poobserwuj te myśli. Zadbaj o spokój z rana.


2. Miej plan.
Mniej się stresujemy, kiedy wiemy dokładnie, czego oczekiwać, jak będzie wyglądał nasz dzień. Siadam dzień wcześniej na półgodzinki do plannera i planuję swój poniedziałek. Zawsze zostawiam sobie więcej luzu i zapasu czasowego, niż potrzebowałabym normalnie. Jeżeli mocno się czymś stresuję (muszę rano wysłać maila lub przygotować się do spotkania, lub wydrukować materiały), wolę zrobić to wieczorem dnia poprzedniego i nie stresować się w poniedziałek rano, niż budzić się w stresie i od razu gdzieś pędzić.


3. Przygotuj proste zadania.
Warto zacząć poniedziałek od jakiś prostych zadań, za które nie będzie nam ciężko się zabrać. A jak odhaczymy pierwsze zadania, poczujemy satysfakcje od zrobionej roboty, dalej pójdzie z górki. Jest udowodnione, że podczas wykreślenia już zrealizowanych zadań wydziela nam się dopamina i czujemy przepływ energii.

Jeżeli chcesz czytać kolejne artykuły z serii Elastyczny plan dla mam, zapraszam do zapisania się na newsletter, a przy okazji dostaniesz arkusze do planowania. Ten artykuł jest przedostatni z cyklu, dostępny dla każdego. Kolejne artykuły będą dostępne tylko dla zapisanych na newsletter.


4. Mniej oczekiwań.
Nie oczekuj od siebie, że będziesz 100% efektywna i produktywna w poniedziałek. Jeżeli będziesz oczekiwać od siebie mniej, dobrze zaczniesz dzień, nakarmisz swoje ciało dopaminą, wykreślając pierwsze zrealizowane zadania, możesz być sama zaskoczona, jak efektywnie może potoczyć się dalsza praca.

5. Wymyśl sobie fajny poniedziałkowy rytuał.
Może w drodze do pracy kup świeże pączki i poczęstuj kolegów podczas porannej kawy? A może zrób sobie spacer i po pracy i zjedz ulubione lody po drodze? A może poświęć pierwszą godzinę na czytanie świeżych artykułów na ulubionych portalach? Albo jak masz możliwość, popracuj z ulubionej kawiarni? Jestem przekonana, że wymyślisz coś, co spraw, że jeszcze będziesz z niecierpliwością czekać na poniedziałki.


6. Skończ z drobnostkami, które wiszą nad Tobą.
Ogólnie jednym z elementów dobrego planowania (czyli takiego, które świetnie działa dla Ciebie, sprawia, że osiągasz cele, a przy tym dobrze się czujesz) jest samoobserwacja. Czasami jest tak, że zbiera nam się wiele drobnych spraw, które mamy do załatwienia. Te sprawy wiszą nad nami, zabierają przestrzeń i nie dają zabrać się za coś naprawdę ważnego. Może poniedziałek jest dobrym dniem, aby skończyć z tymi „pierdołami”? Zrób listę wszystkich tych drobnych spraw i wykreślaj w miarę wykonania. Poczujesz przypływ energii, a przy okazji posprzątasz swoją przestrzeń i będziesz miała czystą drogę do dalszego działania.

Pamiętaj, że możesz dołączyć do grupy MAMA SUKCESU i obejrzeć tam nagranie oraz dołączyć do kolejnych spotkań co poniedziałek o 8:30.

Jak Ty umilasz sobie powroty do pracy po przerwie? Jak się włączasz do działania? Podziel się swoimi metodami w komentarzu. Życzę produktywnego tygodnia!

Girl in a jacket

Tagi

Autor

Marina Vitovtova

Jestem blogerką, marketerem, mamą, miłośniczką rozwoju osobistego, aktywnego trybu życia i zarządzania sobą w czasie. Największe rzeczy osiąga się małymi kroczkami. Na tym blogu dzielę się swoimi małymi kroczkami prowadzącymi do szczęśliwszego i prostszego życia. Najlepsze decyzje to często są te najprostsze. Zapraszam do wspólnego tworzenia prostego grona szczęśliwych ludzi.

Komentarze

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
home