Założenie projektu „Prosto i szczęśliwie” jest takie, że co miesiąc poświęcam uwagę jednej z wartości życiowych, szukając sposobu, aby polepszyć ten obszar życia. W styczniu pozbywałam się nadmiaru, wprowadzałam minimalizm, wypróbowałam postu zakupowego.
W marcu planowałam się zająć złością, której jako mama rocznego synka, zaczęłam doświadczać dużo częściej, niż chciałabym. I niestety, odbija się to na moich najbliższych. Chciałam się przyjrzeć trudnym emocjom, tym, jak one działają, jak mogę sobie z nimi radzić.
Ale luty przyniósł ze sobą choroby dziecka, przeprowadzkę, trafienie do szpitala, długi wyjazd partnera i na koniec to, co nikomu się nie mieści w głowie – to, co się teraz dzieje na Ukrainie.
Nie miałam głowy do pisania i prowadzenia bloga, ale miałam chwilę na czytanie, więc podam Ci kilka tytułów, które mogą pomóc radzić sobie z trudnymi emocjami.
Ewa Tyralik-Kulpa „Uwaga! Złość.”
Jest to świetna pozycja, szczególnie dla rodziców. Tłumaczy mechanizm złości, jak złość się rodzi, jak działa, jaki jest jej schemat. Daje praktyczne wskazówki, jak można sobie radzić ze złością własną oraz swoich dzieci. Bardzo polecam!
Lisa Feldman Barret „Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu”
Jest to dosyć gruba lektura, napisana przez naukowca, opowiadająca o tym, jak rodzą się emocje. Skąd się biorą? Jak działa nasz mózg? Dlaczego pewna mimika asocjuje z pewną emocją? Jak rozpoznajemy emocje? Jak przeżywamy? Jak interpretujemy? Nie jest to poradnik, a raczej książka naukowa, ale napisana w ciekawy i przestępny sposób.
Mindfulness
Najlepszym narzędziem, które może pomóc sobie radzić z trudnymi emocjami, jest uważność. Bez uważności bardzo ciężko zmienić schemat złości. Ja zdecydowałam się na kurs, który zaczynam online 28 marca. Kurs trwa 8 tygodni. Była to dosyć poważna decyzja i będzie spora inwestycja czasowa.
Jeżeli nie jesteś gotowa na taką inwestycję, to polecam zacząć od książki „Mindfulness. Trening uważności” Williamsa Marka i Penmana Danny’ego.
Philippa Perry„Szkoda, że twoi rodzice nie przeczytali tej książki(a twoje dzieci docenią, że ją znasz)”
Bardzo ważna książka dla rodziców. Opowiada o tym, jak nasze własne doświadczenia i traumy z dzieciństwa uruchomiają się przy wychowaniu dzieci. Właśnie dlatego czasami rodzicielstwo bywa tak trudne, bo uruchamia w nas emocje, które były schowane głęboko w środku i których nie byliśmy świadomi. Dlatego tak ważne jest – kiedy się pojawiają silne emocje – zadać sobie pytanie, czy te emocje, które czuję w tym momencie, na pewno dotyczą teraźniejszości? Opowiada też o tym, jak budować komunikację z dzieckiem, jak z nim rozmawiać. Dotyka też tematów rodzicielstwa bliskości. Uważam, że dzięki tej książce możemy stać się lepszymi rodzicami.