czyli Marina Vitovtova o sztuce życia

Gdzie jesteś dokąd zmierzasz?

Uświadomienie sobie swoich głównych wartości życiowych jest jednym z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju osobistym oraz świadomym życiu.

Jest to podstawa, która pozwala nam wyznaczać swoje cele, świadomie wybierać kierunek rozwoju, podejmować trafne decyzje, żyć zgodnie ze sobą.

Czym są te wartości? To jest coś, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Bez czego sobie tego życia nie wyobrażamy. Jeżeli zniknie z naszego życia któraś z głównych wartości, to poczujemy pustkę, którą bardzo ciężko wypełnić czymś innym.

Jeżeli dbamy o swoje wartości, podejmujemy takie decyzje, które pozwalają te wartości pielęgnować i rozwijać, czujemy szczęście, spełnienie, czujemy, że się realizujemy.

Dlatego tak ważne jest być świadomym swoich wartości. Jeżeli kocham podróżowanie i jest to dla mnie jedna z najważniejszych wartości, to inwestując swój czas w stacjonarną pracę na etacie lub rozwój firmy lokalnej, którą ciężko zarządzać zdalnie, działam według mnie bez sensu. Nie pozwoli mi się spełniać.

Często główne wartości życiowe są podobne, bo dla wielu osób zdrowie oraz rodzina są ważne i ciężko bez tego wyobrazić sobie szczęśliwe życie. Ale oczywiście są wartości indywidualne. Na przykład w moich wartościach jest rozwój (po prostu nie wyobrażam sobie życia bez rozwoju i staram się rozwijać w każdej sytuacji. Nawet jak trafiłam z synkiem do szpitala, w wolnych chwilach słuchałam audiobooków) oraz aktywność (ja muszę coś robić, ćwiczyć, podróżować, z kimś się wyrywać. Nie mogę siedzieć w jednym miejscu).

Dlaczego warto wyznaczać swoje wartości życiowe:

  • Pomagają żyć świadomie w zgodzie ze sobą.
  • Pozwalają podejmować trafne decyzje.
  • Cele, które prowadzą do lepszego życia, opierają się na wartości.
  • Pozwalają świadomie budować związek, oparty na wspólnych wartościach.
  • Pozwalają świadomie wybierać działalność. Jeżeli stabilność jest ważniejsza od wolności, będziemy patrzeć raczej w stronę etatu. A jeżeli wolność finansowa i sukces są naszymi wartościami, zastanowimy się nad swoim biznesem lub będziemy patrzeć w stronę inwestowania.
  • Pozwalają zadbać o własne szczęście i dobrostan.

Mam nadzieję, że czujesz się zachęcona do wyznaczenia swoich wartości. Z doświadczenia wiem, że nie jest to coś, do czego można usiąść, zrobić pewne ćwiczenia i to mieć. Uświadomienie sobie swoich wartości potrzebuje raczej trochę czasu i refleksji. Ale od czegoś trzeba zacząć :)

Dlatego przygotowałam e-book, gdzie znajdziesz kilka ćwiczeń i pomocnych pytań. Zapraszam do pobrania

Pobierz

Materiały otrzymasz na maila w ciągu kilku sekund. Wypełnij poniższy formularz.

.
© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
home